23 Eylül 2008

BEBEK ÖLÜMLERİ

Haftanın ilk haberi gene can sıkıcı patladı...İzmirdeki bir Araştırma hastanesindeki prematüre doğmuş bebeklerin ölümleri...Bu olaydan 3 sene evvel Uğur Dündar ve Arena ekibi aynı hastanedeki çocuk bölümündeki araştırmasında gelebilecek olası felaketlerin sinyallerini vermiş oysaki...Yataklarına bağlı bebekler, yoğun bakım odalarındaki ilgisizlik vesaire vesaire...Ama maaledef bu ihmal bu gün kaçtane bebeğin ölümü ile sonuçlandı...İzmir’de 11 saat içinde 13 bebeğin hayatını kaybetmesi üzerine aileler hastanenin ölümlerde ihmali olduğunu iddia etti. Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 4 kişilik bilim kurulu ise bebeklerin ölümüne enfeksiyonun neden olduğunu açıkladı.

Bebeklerin aileleri, ölümlerin kendilerine haber verilmediğini ve olayı gazete haberlerinden öğrendiklerini söyledi. 13 bebeğin ailesi, ölümlerle ilgili otopsi istiyor.Hastane yönetiminden ise yenidoğan ünitesindeki ölümlerin gelişimini tamamlamamış ve erken doğan bebekler olduğu yönünde bir açıklama geldi, ihmal iddiaları yalanlandı.İzmir İl Sağlık Müdürlüğü kayıp sayısının neden arttığının belirlenmesi için araştırma başlattı. Konuyla ilgili müfettiş görevlendirildi.Ölümlerle ilgili oluşturulan 4 kişilik bilim kurulundan ise akşam saatlerinde açıklama geldi. Kurula göre ölümler enfeksiyon nedeniyle gerçekleşti.Bilim kurulundan yapılan açıklamada “Bu olayda hayatını kaybeden 13 çocuğumuzun bugün itibariyle 5’inin kan kültüründe adını verdiğimiz bir bakteri bulunmuştur. Bir hastada ise damar içi verilen sıvıda, yani serumda benzeri bir bakteri bulunmuştur. Damar içi beslenme sıvılarıyla bulaşan bir salgınla karşı karşıyayız. Daha ileri incelemeler sonucu daha kesin sonuçlara ulaşıp bunları Sağlık Bakanlığı’na sunacağız. Tepecik Hastanesi Yenidoğan Bakım Ünitesi’nde alt yapının yeterli olduğunu, gayet uygun donanıma sahip olduğunu, hastane enfekisyon kontrol komitesinin yeterli çalışmalar yaptığını gözlemledik” denildi.

Kaynak:NTV haber

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Portakalmavisi bir; hüzünleri dibine kadar yaşamadan terketmeyen, sonrasında da ardına dönüp bakmayan hüzünbaz zamanlar cambazı....

pin

yukarı